Q: At the beginning of last month, a stationery store had in stock
250 writing pads, which had cost the store $0.75 each. During the same month, the store made only one purchase of writting pads. What was the total amount spent to the store on the writing pads it had in stock at the end of last month?
(1) Last month the store purchased 150 writing pads for $0.80 each.
(2) Last month the total revenue from the sale of writing pads was $180.
OG ans: E
我選了A,因為我認為(1)加上原題給的可以算出total amount spent。
請問為什麼是E呢?
還是我誤解題意了?
Thanks.